ادامه مطلب

ادامه مطلب

همزمان با آغاز هفته کتابخوانی؛ برنامه های فرهنگی کتاب و کتابخوانی در سطح منطقه 9 در حال اجراست

 

همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی بیش از 10 عنوان برنامه فرهنگی با محوریت کتابخوانی در سطح منطقه9 در حال اجرا است.


به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهر داری تهران ، شهریار رشید علیپور معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 9 ضمن اعلام این مطلب گفت: کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود، كتاب محصول تجربه‏ هاي بشري و خلاقيت‏هاي ذهني و آموخته‏ هاي دراز مدت انسان است و سهم كتاب در انتقال دانش‏ها، گاهي به مراتب بيشتر و فراتر از ديگر ابزار آموزشي است.


وی افزود: برای ایجاد علاقه به کتاب و کتابخوانی، عوامل متعددی نقش دارند که نخستین آنها «خانواده» است. در واقع نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی از خانواده آغاز می شود زیرا طبق دیدگاه روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد. به طور طبیعی والدین علاقه مند به کتاب فرزندانی دوستدار مطالعه خواهند داشت و عکس آن نیز صادق است.

 

علیپور با اشاره به این موضوع که تجربه نشان داده است که فرزندانی که در خانواده های اهل دانش بزرگ می شوند، میزان مطالعه و گرایش به کتابخوانی در آنان نسبت به خانواده هایی که تمایلی به کتاب و مطالعه ندارند بسیار بیشتر است اظهار داشت:  اکثر علما و دانشمندان در خانواده هایی رشد نموده اند که والدین آنان اهل مطالعه و پژوهش بوده اند و زمانی که فرزندی می بیند که کتابخانه ای در خانه هست و پدر و مادر و همگی اعضای خانواده، ساعاتی را به مطالعه اختصاص می دهند، دیگر، حتی نیاز به گفتن این که «باید مطالعه کنی» وجود ندارد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 9به برنامه های اجرایی در سطح محلات اشاره کرد وگفت: اجرای ایستگاه مطالعه رایگان در محل مترو با عنوان کافه کتاب، بازدید از کتابخانه ملی و باغ کتاب، برگزاری کارگاه تخصصی آموزش مهارت های مطالعاتی 5 گانه شامل خلاصه نویسی، کلی خوانی، دقیق خوانی، مدیریت زمان و آمادگی برای امتحانات وبژه دانش آموزان، هبه کتاب، برگزای مسابقه کتابخوانی در سرای محلات واهداجوایز، برگزاری تور نمایشگاه کتاب از جمله برنامه هایی استکهدر این ایام برگزار می شود.

وی در پایان یادآور شد: همچنین یک دستگاه ون مجهز به کتاب به صورت سیار در میدان آزادی جهت استفاده شهروندان مسقر شده است و برنامه کافه کتاب علاوه بر مترو استاد معیندر بوستان های منطقه نیز دائر است.

print
1397/8/28rating
  نظرات