اداره سلامت

نشانی پستی ، شماره تماس و ایمیل اداره سلامت

نشانی پستی : تهران ، خیابان سی متری جی ، خیابان فتح آبادی ، کوچه شهید سلیمی ، ساختمان شماره 2 معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 9 ،طبقه دوم ،اداره سلامت

شماره تماس : 021- 66600512

salamat 9 @yahoo.com آدرس ایمیل :

اداره سلامت

اداره سلامت به منظور کاهش عوامل تهدید کننده سلامت شهری ، حفظ و ارتقاء سلامت و زیست شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان با همکاری ادارات و ارگانهای ذیربط داخل و خارج از شهرداری اقدامات ذیل را انجام می دهد :

1-مطالعه و ارزیابی مولفه های اجتماعی سلامت در شهر تهران

2- توسعه آموزشهای همگانی سلامت اعم از مهارتهای زندگی بخصو ص مهارتهای مربوط به کنترل استرس فردی و خانوادگی و ارتقا ء سطح سلامت جسمی ، روحی ، روانی ، اجتماعی و معنوی شهروندان

3-سنجش مستمر شاخصهای سلامت شهری و انجام مداخلات لازم جهت ارتقاء آنها

4- بهبود دسترسی عادلانه شهروندان به خدمات جامع سلامت

5- توسعه رویکرد شهر سالم با نگاه محله ای

6-جذب و ارتقاء مشارکت شهروندان در حیطه بهبود کیفیت زندگی و سلامت از طریق عضویت آنان در کانونهای سلامت محور

 

تعریف اداره سلامت:

اداره سلامت به عنوان یکی از ادارات زیر مجموعه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با هدف بهبود کیفیت زندگی شهروندان از طریق کاهش عوامل تهدید کننده سلامت و با مد نظر قرار دادن راهبردهای ایجاد محله های سالم ، توانمند سازی و آموزش همگانی سلامت ، ارتقای خدمات سلامت و همچنین توسعه شهری مبتنی بر شاخص های سلامت ، برنامه های متنوعی را با الگوبرداری و استفاده از تجارب اجرایی پروژه شهر سالم در دستور کار خود قرار داده است . اداره سلامت سعی دارد تا ضمن فراهم نمودن بسترهای لازم برای ارائه خدمات سلامت در کلیه ابعاد آن به ویژه حوزه سلامت اجتماعی و معنوی  ،از ظرفیت سازمانها ،نهادها و عموم شهروندان نیز برای دستیابی به اهداف بهره گیرد .

در تدوین برنامه "توسعه سلامت اجتماعی و معنوی و همچنین بهبود سبک زندگی " محوری ترین رویکرد هدایت کننده در راستای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و تبدیل تهران به" شهر زندگی " است .

" شهر زندگی "شهری خواهد بود که در قالب مدل مفهومی شهر ،شهروند و مدیریت شهری ،افزایش کیفیت زندگی ، سرمایه اجتماعی و نشاط را از طریق کاهش عوامل خطر سلامت مد نظر قرار مید هد و در تلاش است برای تحقق نیازهای اجتماعی ،فرهنگی ،روانی ،زیستی و اقتصادی شهروندان و نیل به سعادت و خوشبختی آنان حرکت کند .

 اهداف اداره سلامت

توسعه رويكرد مبتني بر سلامت در مديريت شهري
استقرار نظام جامع اطلاعات سلامت منطقه
راه اندازي، هدايت و كنترل خانه هاي سلامت در محلات و ايجاد ايستگاههاي سلامت در مدارس، مساجد، مراكز فرهنگي و ...
مطالعه و برنامه ريزي در جهت ارتقاء شاخص هاي سلامت در منطقه (شهروندان و كارمندان)
برنامه ريزي جهت مشاركت فعال و توانمند سازي مردم در تامين و ارتقاء سلامت خود و جامعه
برنامه ريزي در جهت تامين دسترسي عادلانه مردم به خدمات بهداشتي و سلامت اجتماعي
تلاش در جهت تامين محيط زيست سالم شهري
پژوهش كاربردي در حوزه سلامت
تلاش در جهت ارتقاء كيفيت زندگي و تسهيل حضور اجتماعي معلولين، جانبازان و سالمندان
پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي تهديد كننده سلامت
برنامه ريزي و تلاش در جهت تامين امنيت و ايمني مواد غذايي
ارتباط و تعامل مثبت با اداره كل سلامت شهرداري تهران
تعاملات برون سازماني با آموزش و پرورش،‌ دانشگاهها، بهزيستي و ...

اهداف کوتاه مدت

ايجاد مديريت واحد سلامت شهري در منطقه 12
گسترش رويكرد شهر سالم با محوريت سلامت در محلات
تدوين بانك اطلاعاتي در زمينه سلامت
ارتقاء خدمات سلامت در سطح منطقه

 كاهش عوامل تهديد كننده سلامت
آموزش همگاني سلامت
ارتقاي سطح آگاهي شهروندان از طريق آموزش در خانه هاي سلامت در راستاي فرهنگ شهرنشيني و مشاركت پذير نمودن آنها
گسترش تعامل با شهروندان با توجه به ديدگاه محله محوري
جلب همكاريهاي بين بخشي به منظور ارائه خدمات بيشتر و بهينه به شهروندان

اهداف بلند مدت

بهبود كيفيت زندگي شهروندان
بالا بردن سطح آگاهي هاي مردم و جلب مشاركت آنان در زمينه مسايل بهداشتي، زيست محيطي، فرهنگي و اجتماعي در راستاي فعاليت هاي توسعه شهري
تلاش براي تامين سلامت جسمي، روحي، معنوي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي شهروندان
تلاش براي فرهنگ سازي جهت تبديل شهرنشينان به شهروندان آگاه
كاهش عوامل خطر تهديد كننده سلامت

 شاخص عملکرد اداره سلامت:

-ارائه خدمات سلامت روان با تاکید بر تحکیم بیان خانواده

به منظور ارتقا ء سطح آگاهی شهروندان و توانمند سازی  در حفظ و ارتقا ء سطح سلامت خود ، آموزشهای لازم در حوزه خانواده از طریق خانه های سلامت به سطح منطقه 9 به شهروندان ارائه می گردد . خانواده در هر جامعه ای جایگاه خاص دارد و تمام جهت گیری ها به گونه ای است که فعالیتها ی انجام یافته به ارتقا ء آن در جامعه کمک می نمایند . برای تحقق این امر واحدهای مشاوره و خدمات روان شناختی در این منطقه وجود دارد که تمامی خدمات تخصصی ارائه شده در این واحد جهت کمک به مراجعین ارائه می شود در این منطقه دو مشاوره روانشناس فردی، که دارای تائیدیه از اداره کل سلامت می باشد وجود دارد .مشاوره و خدمات روان شناختی در زمینه های خانوادگی ،تحصیلی ،تربیتی ،اضطراب و ترس ، استرس ،شغلی ،ازدواج ،طلاق ،وسواس فکری و عملی و افسردگی و ... ارائه می گردد .

-اسقرار پیشگام خانه سلامت در محله محروم

محله امام زاده عبداله به عنوان محله پیشگام خانه سلامت معرفی گردیده است . ادامه فعالیت از طریق ابلاغ اداره کل سلامت صورت می گیرد .

-پایش انتظارات درون بخشی (موارد مندج در ماده 2 )

کاهش مصرف ظرف پلاستیکی و یکبار مصرف

منع استعمال دخانیات در ساختمانهای در اختیار

مناسب سازی فضاها و اماکن عمومی شهری جهت تردد معلولین و سالمندان

ترویج فرهنگ سلامت از طریق برپایی ایستگاه های ثابت و سیار غربلگری سلامت آموزش سلامت

ترویج تغذیه سالم از طریق ارائه مواد غذایی و توزیع اقلام آموزشی

 

در این راستا در منطقه 9 اقدامات زیر صورت گرفته است :

-جلسه با رئیس میدان  میوه و تره بار آزادی برای برپایی ایستگاههای ثابت و سیار سلامت برای انجام غربالگری  قند خون و فشار خون -برگزاری کلاس و کارگاههای آموزشی با موضوع بیماریها و عوارض ناشی از استعمال دخانیات به کارگران میدان میوه و تره بار و توزیع اقلام آموزشی- مناسب سازی ورودی و خروجی معلولین در بوستان المهدی-. برچسب منع استعمال دخانیات در کلیه بوستانها و میدان میوه و تره بار -برگزاری کلاس و کارگاههای اموزشی با موضوع کاهش مصرف ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در میدان میوه و تره بار و سطح منطقه -.برگزاری جشنواره های  غذا ی سالم در بوستانهای سطح منطقه -نصب تابلوهای اطلاع  رسانی در 8 پارک بدون دخانیات ،همچنین در منطقه 9 ،7 ساختمان بدون دخانیات و 8 سرای محله و پارک بدون دخانیات وجود دارد

- شبکه های  اجتماعی حوزه سلامت

ارتقا سطح کمی و کیفی کانونهای دهگانه سلامت محور از طریق شناسایی و عضوگیری ، تشکیل کارگروه های تخصصی کانون ها (آموزش و برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی روابط عمومی فناوری اطلاعات ) برگزاری کلاسها و کارگاههای آموزشی ویژه اعضای کانونها متناسب با مناسبتها و سرفصلها ی ارائه شده اداره سلامت ، تقدیر از دبیران هر کانون در مناسبتهای مربوطه ،برگزاری تورهای تفریحی آموزشی جهت ارتقا سطح سلامت جسمی روانی اعضا و افزایش مشارکتهای اجتماعی ،برگزاری جلسات مستمر در خانه های سلامت و اداره سلامت برگزار می گردد .

-ارائه خدمات آموزش سلامت به شهروندان

به منظور ارتقائ سطح آگاهی شهروندان و توانمند سازی آنها در حفظ و ارتقاء سطح سلامت خود ،آموزشهای لازم در حوزه های پیشگیری از رفتارهای پر خطر ، پیشگیری از بیماریها ، آموزش مهارتهای زندگی و ...از طریق خانه های سلامت در سطح محلات (مساجد ،مدارس ،سراهای محلات ،خانه های داوطلب و بوستانها و .. ) برگزار می گردد که به صورت تقریبی هر خانه سلامت 2 کلاس آموزشی با میانگین 25 نفر در هر کلاس برگزار می گردد و به صورت منطقه ای در هر فصل حداقل یک همایش با عناوین مرتبط با سلامت و با حضور 200 تا 300 نفر از شهروندان و اعضای کانونها در سالنهای آمفی تئاتر سطح منطقه برگزار می گردد .

 

بطور کلی تهیه بانک اطلاعاتی از مربیان ،بررسی صلاحیت علمی تخصصی و اخلاقی مربیان صورت گرفته است .

همچنین اجرای بسته های آموزشی سبک زندگی سالم و سلسله همایشهای سلامت روان در سطح منطقه 9 توسط مربیان آموزشی برای شهروندان و اعضای کانونهای سلامت محور صورت می گیرد .

 ساماندهی و مدیریت فعالان حوزه سلامت:

طبق دستورالعمل اجرایی آموزش سلامت و توانمند سازی شهروندان برای هر محله دو مربی آموزشی از طریق مصاحبه به وسیله رئیس اداره سلامت و دو مسئولخانه سلامت و یک نفر صاحب نظر در امر آموزشوضعیت علمی تخصصی و اخلاقی مربیان در سطح منطقه تعیین گردیده شده است .در سطح منطقه 9 جمعا " 16 مربی آموزشی وجود دارد که ارائه خدمات اموزشی  برطبق سرفصلهای دستورالعمل و بسته های ده گانه آموزشی سبک زندگی در سطح منطقه صورت می پذیرد . همچنین در سال 95 در فصل بهار همایش بمناسبت هفته بدون دخانیات  ، در فصل تابستان همایش بمناسبت روز جهانی  سالمند ،در فصل پاییز همایش بمناسبت روز جهانی دیابت برگزار گردید و در سال 96 در فصل بهار همایش هنر و سلامت  -همایش بمناسبت هفته بدون دخانیات ،در فصل پاییز همایش بمناسبت روز جهانی  بهداشت روان همایش بمناسبت روز جهانی دیابت ،در فصل زمستان همایش مبارزه با سرطان برگزار گردید.همچنین در سال 95 و 96،7 دوره اموزشی ویزه مربیان آموزشی در منطقه 9 برگزار گردید . در سال 95 در یک کارگاه آموزشی که بصورت پهنه ای برگزار گردید شرکت نمودند ونیز در سال 96 در کارگاه یک روزه (فصل پاییز1396) که توسط اداره کل برگزار گردید شرکت نمودند .

تعریف مراکز فرآموز :

فرآموز مکانی است برای اجرای برنامه های آموزشی و پرورشی هدفمند برای کودکان در گروه سنی 5 الی 12 سال، تا در آن مربیان بتوانند موجبات رشد و توانمندی کودکان را فراهم کرده و مهارتهای اساسی زندگی را در ایشان ارتقادهند و بر تجارب آنها در تعاملات و ارتباطات اجتماعیشان بیافزایند.

هدف :

ارتقای نگرش و دانش کودکان پیش دبستانی و دبستانی و توانمندسازی آنها برای دستیابی به رفتارهای سالم ازطریق مشارکت در انجام فعالیتهای گروهی، بازی، داستان گویی به منظور کسب مهارتهای زندگی و بکارگیری آنها.

 کلینیک ترک سیگار :

این مرکز در راستای عملی نمودن اهداف تهران عاری از دخانیات با ارائه مشاوره و برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه استفاده کنندگان مواد دخانی و کاهش آمار آنها در سطح منطقه تاسیس شده است . در این مرکز کارشناسان روانشناسی جهت مشاوره ترک سیگار ، پزشک عمومی جهت بررسی اولیه سلامت جسمی ومربیان  آموزشی در خصوص برگزاری کلاسها ی مرتبط با این موضوع حضور دارند و با ثبت نام و پیگیری از افراد گام موثری رادر خصوص پیشگیری و عدم استفاده از دخانیات در سطح منطقه 9 انجام می دهند .

 شورای سلامت محله

شورای سلامت بصورت فصلی و ناحیه ای با حضور شهردار محترم ناحیه برگزار می گردد . در این جلسه که با حضوراعضای ثابت ( شهردار ناحیه ،رئیس اداره سلامت ،مدیر اجتماعی ناحیه و مسئولین خانه های سلامت)و اعضای متغیر (کلانتری ،مدیر محله ،شورایاران محله ، افراد شاخص و معتمد محله ، ائمه جماعت مساجد ،سازمانهای دولتی همکار (آموزش و پرورش ،شبکه بهداشت ، بسیج و ... ) برگزار می گردد .که در این جلسات مشکلات و مسائل محلات که توسط سلامتیاران احصاء شده  بیان می گردد .

 سلامتیاران و رابطین سلامت

در اواخر مهر ماه 95 جلسه گذاشته شدشیوه نامه جذب و فعالیت شبکه سلامتیارانبه طور کامل تشریح گردید وشیوه نامه مذکور  به مسئولین خانه های سلامت داده شد .

برای شش ماه اول سال برای هر محله یک بلوک و  برای هر بلوک یک سلامتیار درنظر گرفته شدکه جمعا " هشت سلامتیار در سطح منطقه 9 قرار دارد .

هر سلامتیار 10 رابط سلامت راجذب می کند که می تواند از اعضای فعال کانون نیز باشد .که اقدامات و فعالیت های زیر را در سطح منطقه انجام می دهند .

-شناسایی و بروز رسانی بانک اطلاعاتی افراد با نفوذ ،تاثیر گذار و معتبر بلوک جمعیتی جهت بهره برداری از ظرفیت آنان

-تشویق و ترغیب ساکنین بلوک جمعیتی برای انجام خود مراقبتی

-اطلاع رسانی و شفاف سازی فعالیت های خانه سلامت برای ساکنین بلوک

-هماهنگی برگزاری کلاس های آموزشی در منازل شهروندان و سایر ساختارهای محلی

 -برگزاری جلسه ماهانه با رابطین سلامت

-تلاش در جهت حل مشکلات شناسایی شده با استفاده از همکاری های درون بخشی و بین بخشی

همچنین فرمهای بلوک گردی و شناسایی  و ثبت اطلاعات پایه ای ساکنین جمعیتی و ساختارهای موجود در محله (5 فرم )  ، شناسایی مشکلات محله الویت بندی و پیشنهاد راهکار  بصورت فصلی توسط سلامتیاران پر می گردد . مشارکت در اجرای برنامه های  آموزشی کارگاههای سبک زندگی سالم  نیز توسط سلامتیاران و رابطین سلامت نیز  صورت می گیرد .

مشاوره روانشناسی

-بکارگیری مشاوران دارای تاییدیه از سوی اداره کل سلامت (خانم بهناز عباسی راد ،اقای مهدی کرمی دهباغی )

-تکمیل و ثبت پرونده مراجعین در خانه های سلامت

-ارائه خدمات مشاوره ای فردی ،گروهی

-شرکت در دوره های باز آموزی ویژه مشاوران که  (بصورت پهنه ای ) برگزار می گردد .

 طرح سنجش عدالت در سلامت شهر

روش اجرای مداخلات برای کاهش نابرابریها:

1.پس از ابلاغ دور دوم طرح سنجش در قالب 40 موضوع به شهردار محترم منطقه و متعاقبا ابلاغ به مبادی ذیربط در منطقه

2.برگزاری کارگاه آموزشی برای تبیین کلیات مرحله مداخله و تشریح موضوعات مورد سنجش و تبیین وظایف مدیر سلامت منطقه توسط دبیرخانه CBI در اداره کل سلامت(شرکت کنندگان:مدیر سلامت هر منطقه همراه با کارشناس مرتبط در اداره سلامت منطقه)

3.برگزاری جلسه توجیهی شهردار، معاونان و مسئولان منطقه و آغاز رسمی مرحله مداخلات در منطقه اقدامات زیر در زمینه انجام مرحله مداخلات در مناطق، برنامه ریزی شده و در حال انجام است.

4.تشکیل جلسه توجیهی برای هیات امنای محلات توسط مدیر محله و تشریح طرح مداخلات و پاسخ به سوالات هیئت امنا، توسط مدیر سلامت منطقه

5.دریافت تایید و حمایت هیئت امنا برای شروع مداخله توسط مدیر محله

6.تشکیل کمیته توسعه در هر محله که اعضا آن شامل :مدیر محله بعنوان مسئول کمیته، نماینده کارگروههای ششگانه مدیریت محله(به ازای هر کارگروه یک نفر)، مسئول خانه سلامت، کارشناس اجتماعی ناحیه، یک یا دو نفر از معتمدین محل به تشخیص هیئت امنا و دو نفر به عنوان نماینده کانونهای سلامت محور محله( کانونهای ده گانه خانه سلامت) تشکیل گردید که وظایف این کمیته شامل:

-انتخاب موضوعات قابل انتقال به مردم و ذینفعان از میان 40 موضوع (لزوما نیازی به انتقال و اطلاع رسانی کلیه موضوعات در سطح محله نیست)

-تعیین روش انتقال اطلاعات به مردم و دریافت بازخورد از مردم و ذینفعان مانند:(پوستر، همشهری محله، پیامک، برگزاری کلاس...)

-جمع آوری نظرات مردم و ذینفعان به منظور تعیین اولویت اعلام شده توسط مردم و ذینفعان

-تعیین اولویتها به ترتیب اهمیت تا 5 موضوع از میان شاخص های اعلام شده به مردم به روش استاندارد اداره کل سلامت

-انعکاس 5 اولویت به هیئت امنا جهت تعیین و تصویب حداقل یک اولویت برای مداخله ( برحسب تشخیص هیئت امنا ممکن است هر 5 موضوع برای مداخله تایید شوند)

-تصویب الویت یا اولویتهای محله توسط هیئت امنا و انعکاس به کمیته توسعه محله برای شروع عملیات مداخله

-تشکیل کارگروه مداخله برای هر اولویت منتخب، با مسئولیت مدیر محله و با مشارکت ذینفعان از مردم، نماینده سازمان مسئول موضوع، نماینده شهردار ناحیه، مسئول سلامت محله(کارگروه های مداخله توسط محله تشکیل می شود).

کارگروه مداخله در واقع، افرادی هستند که در زمینه اولویت و مشکل مطرح شده در محله متخصص می باشند و در یک نهاد یا سازمان در همان حیطه اولویت مشغول خدمت هستند. کارگروه مداخله پس از تحلیل وضعیت موجود محله با شناسایی منابع محیطی، انسانی و مالی ... برنامه هایی برای کاهش یا از بین بردن اولویت و نیاز محله پیشنهاد دادند .در ادامه این روند کارگاه آموزشی اجرایی در تاریخ 28 و27/6/92 برای تمامی اعضا کارگروه مداخله محلات سطح منطقه 9 با حضور کارشناسان اداره کل و ستاد برگزار گردید که در این کارگاه

 به زبان ساده تحلیل وضعیت، روشهای برنامه نویسی، بودجه بندی، مداخله، پایش و نظارت، مستند سازی و بسیج منابع آموزش داده شد.

الوویتهای هر محله برای شروع مداخلات:

محلات منطقه 9، از اوایل پاییز با اجرای نمودن برنامه های تدوین شده توسط کارگروه مداخله و پس از اطلاع رسانی در سطح مساجد و معابر و سرای محلات قدم در کاهش نابرابری محله مورد نظر گذاشتند. الویت اول محلات در سال 1392 به صورت کتابچه درآمد.

با ابلاغ اداره کل، محلات اقدام به انتخاب اولویت دوم و اجرای نمودن در سطح محله با طی همه مراحلی که در بالا ذکر شد نمودند که لیست الویتهای دوم محلات برای شروع مداخلات به شرح ذیل می باشد:

 نام محله


الویت دوم

برنامه تدوین شده

استاد معین

درصد سالمندی

برگزاری کلاسهای آموزشی برای سالمندان از جمله کلاس روشهای صحیح تغذیه، پیاده روی، پیشگیری از پوکی استخوان، روشهای اصولی مصرف دارو

دکتر هوشیار

سطل زباله وجود ندارد یا دور از دسترس است

توزیع بروشور و تراکت، تقدیر از شهروندان نمونه در دفع زباله، آموزش در مدارس و توزیع کیسه های مخصوص و سطلهای زباله

دستغیب

درصد نسبت خام زنان 15 ساله دارای اضافه وزن

 

اطلاع رسانی، برگزاری کلاس آموزش تغذیه سالم، مشاوره روانشناسی، پیاده روی صبحگاهی ،جشناره غذا

امامزاده عبدالله

دفع به موقع زباله (2 روز و کمتر)

توزیع بروشور و تراکت، تقدیر از شهروندان نمونه در دفع زباله، آموزش در مدارس

مهرآباد جنوبی

درصد آشنایی با 137

توزیع بروشورهای آموزشی، آموزش آشنایی با 137، ارتباط با دبیران و اعضای فعال کانونها جهت اشنایی با عملکرد 137

شمشیری

درصد رضایت از خدمات شهرداری

توزیع بروشورهای آموزشی، طعمه گذاری و تحویل تله به اهالی، انتخاب کوچه نمونه از لحاظ نظافت و لایروبی انهار، بازدید میدانی از خدمات شهرداری

سرآسیاب مهرآباد

دفع به موقع زباله

توزیع بروشور و تراکت، ارسال پیامکهای آموزشی به ساکنین، توزیع کیسه های مخصوص و سطلهای زباله و تقدیر از شهروندان نمونه در امر دفع زباله

فتح صنعتی

سطل زباله وجود ندارد یا دور از دسترس است

اطلاع رسانی و نصب بنر با شعارهای محیط زیستی، برد اطلاع رسانی در کارخانجات و کارگاهها، ارائه بروشورهای آموزشی، کارگاههای آموزشی جهت شناساندن و آشنایی با تفکیک زباله، ارائه کدهای شناسایی جهت دریافت زباله های تفکیکی به خانوارها و کارخانه ها، ارائه سطل زباله و کارتن پلاست

 الویت اول و  دوم محلات با مشارکت مردم و کارگروههای مداخله بر طبق برنامه تدوین شده  در حال  اجرا می باشد .همچنین از بین محلات دو محله به عنوان محلات منتخب (محله دستغیب محه مهراباد جنوبی )  انتخاب شدند که در جلساتی که به صورت مستمر توسط اداره کل سلامت تشکیل می گردد شرکت می کنند . 

 اطلاع رسانی و توسعه فرهنگ سلامت

- ارسال اخبار به اداره کل سلامت

-انعکاس اخبار در رسانه هایدیداری و شنیداری

فضای مجازی سلامت

- ساب پورتال اداره سلامت منطقه 9 که در آن اداره سلامت ،مدیر و کارشناسان سلامت ساختارهای فیزیکی ارائه خدمات (خانه سلامت ، فرآموز و .. ) ساختارهای اجتماعی ارائه خدمات سلامت (کانونها و شبکه های اجتماعی سلامت محور )معرفی گردیده است .

-وب سایت کانونهای ده گانه اجتماعی سلامت محور و مرکز فرآموز،  ساب پورتال اداره کل

  

نام محله

اولویت اول محله

برنامه تدوین شده برای شروع مداخله

استاد معین

درصد نسبت خام زنان 15 ساله دارای اضافه وزن

اطلاع رسانی، برگزاری کلاس آموزش تغذیه سالم، مشاوره روانشناسی، پیاده روی صبحگاهی

دکتر هوشیار

بیسوادی زنان بالای 7 سال

اطلاع رسانی،برگزاری کلاس سوادآموزی با همکاری نهضت سواد آموزی

دستغیب

درصد خانوارهای سیگاری

 

توزیع بروشور، مشاوره فردی، نصب پوستر و بنر، برگزاری کلاس

امامزاده عبدالله

درصدزنان سرپرست خانوار

تعامل با خیرین محل و دریافت کمکهای نقدی برای زنان سرپرست خانوار، معرفی آنها به مراکز کارآفرین

مهرآباد جنوبی

درصد رضایت از خدمات شهری

برگزاری کلاس آموزشی در مورد تفکیک زباله ، توزیع بروشور

شمشیری

دفع به موقع زباله (دو روز وکمتر)

برگزاری کلاس آموزشی در مورد تفکیک زباله ، توزیع بروشور و پیامهای مناسب،

سرآسیاب مهرآباد

درصد چاقی زنان 15 ساله

اطلاع رسانی، برگزاری کلاس آموزش تغذیه سالم، مشاوره روانشناسی، پیاده روی صبحگاهی، جشنواره غذای سالم برای کسانی که به وزن ایده ال رسیده اند

فتح صنعتی

درصد آشنایی با واحد 137

برگزاری کلاس آشنایی با عملکرد 137 توسط کارشناسان مربوطه در کارخانه ها و مسجد،اطلاع رسانی در مورد 137،بازدید از واحد 137،تهیه بروشورهای آموزشی

اداره سلامت وارد دهمین سال فعالیت خود می شود . در طول یک دهه فعالیت این اداره بسیاری از اقدامات را با موفقیت به انجام رسانده است . از آن جمله راه اندازی و حضور به عنوان اولین واحد ستادی در سطح محلات بوده که به یاری خداوند ، کمک و همکاری مناطق و مدیران محترم سلامت توانسته ایم در تمامی محلات حضور موفقی داشته باشیم .در دهه دوم فعالیت اداره کل سلامت ، تلاش می نمایم که علاوه بر کمیت ، به کیفیت فعالیت ها توجه ویژه و جدی داشته باشیم . از جملهاین اقدامات ارتقاء کیفیت فعالیت کانون ها و عضو گیری در خانه ها ی سلامت است .

از جمله فعالیتهای خانه سلامت برگزاری کلاسهای آموزشی بر طبق سرفصلهای اموزشی در خانه های سلامت ،مدارس ،مساجد ،پارکها و خانه های داوطلب و ... می باشد .

همچنین خانه های سلامت با همکاری اعضای شورایاری محله و در قالب شورای سلامت محله ، سازمانهای غیر دولتی فعال در منطقه و محله راشناسایی و در راستای اهداف خانه سلامت، ضمن ایجاد تسهیلات ،حمایت لام را بر اساس برنامه ها از آنها بعمل می آورند . 

 

 

معرفی مدیر و کارشناسان اداره سلامت

   

سمت

رشته تحصیلی

نام و نام خانوادگی

ردیف

رئیس اداره سلامت

پزشکی عمومی

امیر حسین هجرتی

1

کارشناس اداره سلامت

کارشناس ارشد مشاوره و راهنمایی

گلناز دربان

2

کارشناس اداره سلامت

کارشناسی روانشناسی عمومی

نسیم رضایی

3

کارشناس اداره سلامت

کارشناس ارشد روانشناسی عمومی

معصومه درخشان

4

کارشناس اداره سلامت

کارشناس گرافیک

الهام رحیمی

5

 


مکانهای ارائه خدمات

خانه سلامت
خانه های سلامت محله به عنوان ستاد هماهنگ کننده و اجرایی پروژه محله سالم با اسقرار در محله های سطح منطقه 9 ، سطح سلامت ساکنان محله را از طریق مشارکت همگانی و همکارییهای بین بخشی ارتقا ء می بخشند. خانه های سلامت محله به عنوان اجرایی ترین ساختار حوزه سلامت شهرداری تهران در محلات شناخته می شوند . به همین دلیل این مرکز با بهره برداری از نیم رخ سلامتی با تفکیک نیازهای محله ای  ، ناحیه ای ، منطقه ای برنامه هایی رادر حوزه سلامت (جسمی ، روانی ، اجنماعی و معنوی ) برنامه ریزی و اجرا می نماید .

1-برگزاری کلاس های آموزشی طبق ابلاغیه ها و دستورالعمل اداره کل سلامت

2-هماهنگی جهت برگزاری مشاوره های روانشناسی، تغذیه،بهداشت، پزشکی

3-اجرای نمودن  برنامه های طرح سنجش عدالت در سلامت

4-توسعه کمی و کیفی کانون های دهگانه سلامت محور

 5-تکمیل سامانه آمار و عملکرد اداره کل سلامت

6-نظارت بر عملکرد سلامتیاران

7-اجرای برنامه های مشارکتی با ادارت مرتبط و نهاد های دولتی و غیر دولتی

8-برگزاری برنامه های آموزشی مرتبط با کانون ها

9-برپایی تورهای آموزشی و تفریحی ویژه اعضای کانون ها و رابطین

10- برگزاری جلسات کانونها ، شورای سلامت و شورای فرهنگی  

11-استفاده از پتانسیل نیروهای داوطلب در جهت خدمت رسانی سلامت به شهروندان و تقویت سرمایه اجتماعی در سطح محله

12-توزیع اقلام آموزشی  شامل بروشور ، سی دی و ... در راستای ارتقاء سطح اگاهی شهروندان در ابعاد مختلف سلامت

مرکز فرآموز

فرآموز مکانی است که با تلاش مربیان سطح رشد و توانایی عمومی کودکان 4- 14 راافزایش می دهد و بر تجربه های آنها در تعاملات اجتماعی شان می افزاید  تا انها قادر باشند هدفمند و آگاهانه وارد صحنه زندگی شده و اشکالات رفتاری خود را برطرف نمایند  و بهراحتی ابراز وجود نمایند . همچنین سعی برآن است که امکانات  و فرصتهای فراهم آید تا حواس پنجگانه کودکان فعال شده و در نتیجه به درک صحیح  و منطقی از رشد برسند . دانش آموزان در کارگاهها و کلاسهای فرآموز با مبحث مربوط به خودآگاهی در کارگاهها آشنا شده و مربیان بصورتی شاد ، خلاق و پر انرژی و با شرکت دادن خود کودکان در بحث به هدایت و آموزش کودکان می پردازند.  .

کلینیک ترک سیگار :

این مرکز در راستای عملی نمودن اهداف تهران عاری از دخانیات با ارائه مشاوره و برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه استفاده کنندگان مواد دخانی و کاهش آمار آنها در سطح منطقه تاسیس شده است . در این مرکز کارشناسان روانشناسی جهت مشاوره ترک سیگار ، پزشک عمومی جهت بررسی اولیه سلامت جسمی ومربیان  آموزشی در خصوص برگزاری کلاسها ی مرتبط با این موضوع حضور دارند و با ثبت نام و پیگیری از افراد گام موثری رادر خصوص پیشگیری و عدم استفاده از دخانیات انجام می دهند . 

آمار اعضای کانونهای  اداره سلامت منطقه 9 در آبان ماه 1394

تعداد

عنوان کانون

515

اهداء خون

680

پیشگیری از استعمال دخانیات

489

پیشگیری از چاقی

1222

جوانان

500

خادمین سلامت مساجد

900

دیابت

2540

سالمندان

1009

مادر و کودک

125

معلولان

137

پزشکان

 

 

 

معرفی بیمارستانها ،درمانگاهها و کلینیک ،داروخانه ها

 

ناحیه 2

ناحیه 1

عنوان

 

1

0

بیمارستان

9

5

درمانگاه و کلینیک

15

13

داروخانه

 

 برخی از فعالیتها ی کانونها و اماکن مرتبط

تعداد فعالین

عنوان

 

30

پزشکان فعال منطقه

 

34

تعداد مساجد فعال

 

30 مکان شامل  (پارکها ،ساختمانها ، اماکن عمومی،ساختمانها شهرداری و ساختمانهای عمومی و ... ) 

مکانهای بدون دخانیات

 

 

کانونهای دهگانه

 

شماره تماس دبیر کانون

تعداد اعضا

نام دبیر

نشان کانون

نام کانون

ردیف

09385700460

1261

پریسا سیف جمالی


کانون جوانان

1

09191371409

122

زهرا علیان


کانون معلولین

9

09190141038

551

فرشته عسگری


کانون پیشگیری از چاقی

4

 

 

09302985625

673

فاطمه صولتی

 


کانون پیشگیری از استعمال از دخانیات

3

09369523561

518

ملک تاج جعفر ابادی


کانون خادمین سلامت مساجد

2

09192404562

612

خدیجه جلیلی


کانون اهدا خون

4

09361400638

1048

شمسی وادی زاده


کانون مادر وکودک

3

09121467663

115

آرزو ابو صابر


کانون پزشکان

3

09127086238

2485

طوبی شعبانی


سالمندان

2

09125011831

895

طاهره لاله


دیابت

19                                                                                                                                                                                                  

 -گردهمایی100 نفر از  اعضای کانو ن پادو جوانان در بوستان المهدی  جهت جمع آوری ته سیگار با همکاری اداره محیط زیست بمناسبت هفته سلامت با حضور شهردار منطقه و معاونین


         
برگزاری جشن بمناسبت روز جوان با همکاری   اداره فرهنگی با حضور شهردار و معاونین منطقه در هفته سلامت با حضور 1000   نفر از اعضای کانونهای دهگانه سلامت محور و شهروندان منطقه

 

 

برپایی ایستگاه های خدمات سلامت محور با همکاری شرکت پرستار روزهای سخت (غربالگری قند خون ) - انجمن های : نیکوتینی های گمنام ،سلامتیاران صدرا ،حمایت از افراد هموفیلی ، حمایت ازمبتلایان به دیستروفی  ،باور و تغذیه (مشاوره و معرفی انجمن ها ، توزیع اقلام ،ثبت نام از افراد  )- اداره بازیافت (مشاوره و معرفی اداره بازیافت ،توزیع اقلام )-مرکز بهداشت غرب (اطلاع رسانی فعالیتهای مراکز ،آموزش چهره به چهره ، غربالگری فشار خون )- اداره آسیبهای اجتماعی (مشاوره ، ارجاع افراد سیگاری به مراکز ترک سیگار ،توزیع اقلام)بمناسبت هفته سلامت در میدان میوه و تره بار آزادی ،فرهنگسرای شمشیری ،فرهنگسرای کار با حضور 3000 نفر از شهروندان انجام پذیرفت              

 ارائه خدمات سلامت محور در محله کم برخوردار (محله امام زاده عبداله ) شامل : (مشاوره روانشناسی ،مشاوره تغذیه ،غربالگری فشار خون ، غربالگری قند خون ،کلاس و کارگاه اموزشی ،توزیع اقلام آموزشی )برای 220 نفر از شهروندان

                                    

برگزاری 48 کلاس  و کارگاه آموزشی بمناسبت هفته سلامت طبق روز شمار هفته سلامت  با عناوین (بهداشت دهان و دندان ،بهداشت بلوغ در کودکان استثتایی ،تاثیر نشاط در سلامت کودکان ،سلامت برای همه و در همه جا ،مقابله با آسیبهای اجتماعی ،حمایت از فقرا و دسترسی به خدمات سلامت و ...)  در خانه های سلامت سراهای محلات ،مدارس ، مساجد و... با حضور 1200 نفر از اعضای کانون ها و شهروندان منطقهتوزیع 2000 عدد بروشور بمناسبت هفته سلامت در خانه های سلامت سراهای محلات ، مدارس ، مساجد و.... صورت گرفت