مركز تحقيقات آموزش و مشاوره فضاي سبز

مرکز تحقیقات،آموزش و مشاوره اداره فضای سبز شهرداری منطقه 9

مرکزآموزش و مشاوره گل و گیاه غرب تهران با حمایت شهردای منطقه 9 از سوی اداره فضای سبز در بهمن ماه سال 1381 و به پیشنهاد مسئول فعلی آن در میدان آزادی بوستان المهدی آغاز به کار کرد. با توجه به وجود بافت فرسوده در سطح منطقه 9 و نیاز به ارتقاء سطح آگاهی و اطلاعات عمومی شهروندان جهت سبز نمودن و زیباتر کردن فضای سبز منازل ،افزایش سرانه فضای سبز منطقه ، رفع مشکلات فضای سبز شهروندان،شناسایی بهتر آفات و امراض گیاهان شهری و ایجاد ارتباط مستقیم با مردم تاسیس گردید.این مرکز در دیماه سال 1394 با عنوان مرکز تحقیقات،آموزش و مشاوره فضای سبز منطقه 9(تام) با رویکرد به اهداف تکمیلی (ترغیب شهروندان جهت مشارکت در حفظ و نگهداری فضای سبز) تغییر یافت

1- دو کتابخانه آموزشی همراه با 480 جلد کتاب تخصصی کشاورزی جهت استفاده عموم
2- آزمایشگاه گیاه پزشکی و گیاه شناسی مجهز جهت تشخیص آفات و بیماری و آموزش به مدارس
3- مزرعه آموزشی سبزیکاری و صیفی کاری جهت بهره برداری خانواده ها
4- مزرعه آموزشی گیاهان دارویی جهت آموزش
5- گلخانه آموزشی تکثیر و نگهداری گیاهان آپارتمانی و کاکتوس
6- ایجاد اتاقک قارچ صدفی خوراکی جهت آموزش و پرورش قارچ صدفی
7- اختصاص بخشی از گلخانه آموزشی جهت تولید کود زیستی ورمی کمپوست

شعبه 1 : میدان آزادی-ضلع جنوب شرقی میدان-پارک المهدی-مرکز آموزش گل و گیاه المهدی

شعبه 2 : خیابان شمشیری-پارک شمشیری گلخانه شمشیری

شعبه 3 : خیابان آزادی-پارک آزادی-مرکز گل و گیاه آزادی

مرکز تحقیقات،آموزش و مشاوره فضای سبز شهرداری منطقه 9 اقدام به برگزاری دوره آموزش نگهداری فضای سبز،روشهای مبارزه با آفت سفید بالک به روشهای غیر شیمیایی جهت کارشناسان  سازمان آتش نشناسی  شهر تهران نمودند.

هدف از برگزاری این دوره های آموزشی آشنایی بیشتر با روشهای نگهداری،آبیاری،روشهای غیر شیمیایی با آفت درختان و درختچه ها و کاهش هزینه های خسارت زا به فضای سبز شهر تهران در راستای اجرای فضای سبز ارگانیک در منطقه 9 می باشد .

 

مرکز تحقیقات،آموزش و مشاوره فضای سبز شهرداری منطقه 9 اقدام به برگزاری دوره هاي اموزشي جهت حسينية ها و مساجد شامل:اسلام و فضاي سبز- گياهان قرآني-هرروز با يك گياه تا عيد فطر- درماني اداب و رسوم إيراني در ماه رمضان-اشنايي با خواص عسل و خرما- دم نو شها،عرقيجات و نوشيدنيهاي سنتي در ماه رمضان-سبزيجات و ميوه هاي مناسب سفره هاي يحرر افطار از ساعت 11 الی 13 همراه با اهدا بروشور، گردونه آموزشی و سی دی نمود.


 

مرکز تحقیقات،آموزش و مشاوره فضای سبز شهرداری منطقه 9 اقدام به برگزاری بازدید نیم روزه ویژه شهروندان از پارک بانوان بهشت مادران در تاریخ 95/3/12 نمود.

> هدف از برگزاری این بازدید آشنایی با گونه های گیاهان فضای باز و طریقه کاشت و نگهداری آنها و ایجاد انگیزه کار آفرینی بانوان در امور باغبانی است .


 

مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره اداره ی فضای سبز شهرداری منطقه 9 در راستای طرح فضای سبز ارگانیک به منظور کاهش و کنترل خزان زودرس درختان چنار خیابان آزادی و میدان آزادی اقدام به استفاده از کود بیواکولوژی سیلامول نمود.

> این کود ترکیباتی ارگانیک دارای عنصر سیلیس می باشد که سبب افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی از جمله دمای بالا و خشکی می شود


 

 

مرکز تحقیقات،آموزش و مشاوره فضای سبز شهرداری منطقه 9 اقدام به برگزاری دوره هاي اموزشي جهت حسينية ها و مساجد شامل:اسلام و فضاي سبز- گياهان قرآني-هرروز با يك گياه تا عيد فطر- اداب و رسوم إيراني در ماه رمضان-اشنايي با خواص درماني عسل و خرما- دم نو شها،عرقيجات و نوشيدنيهاي سنتي در ماه رمضان-سبزيجات و ميوه هاي مناسب سفره هاي يحرر افطار از ساعت 11 الی 13 همراه با اهدا بروشور، گردونه آموزشی و سی دی نمود.

 

سازمان بوستان ها و فضای سبز تهران