ویژگی های منطقه

ویژگی های منطقه

شهرداری منطقه 9 در غرب تهران واقع شده است
این منطقه با وسعتی نزدیک به 19/8 کیلومتر مربع جمعیتی بالغ بر 158425 نفر را در خود جای داده است که اغلب آنها در محله های : هاشمی – شمشیری – شهید دستغیب – مهرآباد و سی متری جی سکونت دارند . محدوده این منطقه از شمال به خیابان آزادی و جاده مخصوص کرج از جنوب به بزرگراه فتح و 45 متری زرند – از شرق به خیابان های شهیدان و سادات و از غرب به مسیل کن منتهی می شود . این منطقه دارای 2 ناحیه و 9 محله بوده که در داخل محدوده شهری قرار گرفته اند و تعداد 50000 خانوار در این دو ناحیه سکونت دارند .
شایان ذکر است این منطقه دارای 25 بوستان می باشد و مساحت کل فضای سبز آن 282 هکتار است که شامل فضای سبز بوستانها - جنگلکاری – رفیوژو لچکی می باشد .
سرانه فضای سبز در این منطقه ( با احتساب فضای سبز عمومی  ) 17/81 متر مربع است

یکی از مهمترین شاخصه های این منطقه وجود میدان و برج آزادی است که مظهر شهر تهران به شمار میرود و یادآور بزرگترین گردهمایی های مملکتی به ویژه در روزهای اوج پیروزی انقلاب برای همه شهروندان تهرانی بوده و یکی از جذابیتهای بزرگ این منطقه است . از دیگر ویژگی های بارز این منطقه می توان به بزرگراه ایت ا... سعیدی و 65 متری فتح در غرب تهران اشاره نمود که به عنوان 2 شریان حیاتی برای شهر تهران مطرح می باشد .

استقرار چندین کارخانه صنعتی و تولیدی از قبیل : 1) شیرپاک – لبنیات می ماس – کفش ملی ساسان ( پارسی کولا )- شیشه و گاز – پلاسکو کار – آتاکو – ریسندگی و بافندگی نخ کار ایران پویا ( جنرال استیل )- پارس قوطی و غیره . 2) وجود مراکز نظامی و هواپیمایی کشوری مانند فرودگاه مهرآباد- پایگاه یکم شکاری – دانشکده هواپیمایی شهید ستاری – گروه پدافند تهران . 3) وجود چند شهرک از قبیل : شهرکهای ولی امر – فرهنگیان – صابرین – توحید .

بافت این منطقه قدیمی وفرسوده بوده بگونه ای که حتی برخی از بناهای این منطقه به ویژه در محله های پرجمعیت آن بیش از نیم قرن قدمت دارد . شایان ذکر است با توجه به قرار گرفتن بخشی از این منطقه بر روی گسل ری این منطقه یکی از مناطق آسیب پذیر شهر تهران می باشد .به طوری که در صورت تحریک گسل ری این منطقه بعد از مناطق 17-10 و11 و چند منطقه دیگر در جنوب تهران بیشترین میزان تخریب را در بر خواهد داشت . بطور کلی می توان بیشترین معضلات این منطقه را موارد زیر برشمرد :
• وجود بافت فرسوده و ناکارآمد

• کمبود سطح کاربری های شهری مورد نیاز ساکنین از قبیل : بوستان و فضاهای سبز و باز – شبکه معابر و دسترسی – فضاهای فرهنگی

• پایین بودن سطح سرانه کاربری مسکونی ( بطور متوسط در حدود 11 متر مربع )

• کمبود فضاهای خدماتی در پهنه های مسکونی

• توزیع نامناسب برخی از خدمات شهری ( بهداشتی و درمانی ) در سطح منطقه

• کمبود محیط های آبی از قبیل آبنما – فواره و حوض

• عدم تجهیز معابر و شبکه های اصلی به مبلمان و ملزومات شهری